REGIONALNE ZAWODY SIKAWEK W LUBCZY

W minioną niedzielę tj. 4 września br. w Lubczy (gm. Ryglice) odbyły się zawody zabytkowych sikawek konnych. W zawodach udział wzięły drużyny z: Zębu, Rymanowa-Zdroju, Brzezówki, Barbarki, Charzewic, Ołpin, Nowych Żukowic, Ilkowic, Woli Radłowskiej, Lipnicy Murowanej oraz Lubczy. Impreza rozpoczęła się od parady, która przejechała przez centrum miejscowości. Następnie, na specjalnie przygotowanym torze uczestnicy zawodów rozpoczęli rywalizację, w której najlepsi okazali się druhowie z Ołpin, przed ochotnikami z Nowych Żukowic i Brzezówki.

W niedzielę 4 września br. w Lubczy (gm. Ryglice) odbyły się zawody zabytkowych sikawek konnych. Była to już VII edycja zmagań strażaków organizowana w tej miejscowości. W zawodach udział wzięły drużyny z: Zębu, Rymanowa-Zdroju, Brzezówki, Barbarki, Charzewic, Ołpin, Nowych Żukowic, Ilkowic, Woli Radłowskiej, Lipnicy Murowanej oraz Lubczy. Nie zabrakło również gości, wśród których byli m.in. poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOSP RP dh Kazimierz Sady, dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOW ZOSP RP w Krakowie a zarazem prezes ZOP ZOSP RP w Tarnowie dh Łukasz Łach, przedstawiciel KM PSP w Tarnowie st. kpt Zenon Mikrut, wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma, radny powiatu tarnowskiego Władysław Olszówka, burmistrz Ryglic Paweł Augustyn, wójt gminy Jodłowa Jan Janiga, przewodniczący Rady Miejskiej w Ryglicach Marek Dudowicz, radni gminy Ryglice: Andrzej Marcinek, Paweł Kumięga, Tadeusz Augustyn, przedstawiciele KRUS w Tarnowie, delegacja kominiarzy na czele z Wiesławem Zabawą Prezesem Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy, wójt gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd oraz sołtys wsi Lubcza.

Impreza rozpoczęła się od parady, która przejechała przez centrum miejscowości. Następnie, na specjalnie przygotowanym torze uczestnicy zawodów rozpoczęli rywalizację, w której najlepsi okazali się druhowie z Ołpin, przed ochotnikami z Nowych Żukowic i Brzezówki. Wszystkie drużyny dostały drobne upominki, statuetki oraz dyplomy za udział w zawodach. Natomiast  3 najlepsze drużyny oprócz pucharów otrzymały vouchery na zakupy w sklepach ZOSP RP ufundowane przez Zarząd Główny ZOSP RP. Fundatorami pozostałych nagród byli Urząd Miejski w Ryglicach, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, ZOP ZOSP RP w Tarnowie, Stanisław Stojak firma „Erika”, KRUS w Tarnowie, Tadeusz Augustyn przewodniczący Komisji kultury i oświaty w Ryglicach, Andrzej Marcinek, Stanisław Łaguz firma „Łaguz”, Robert Marcinek sklep „Sezamek”, Wiesław Zabawa, Marek Broda oraz Piotr Jasiewicz.

Podziękowania należą się również strażakom z OSP Kowalowa oraz OSP Zalasowa za pomoc w zabezpieczeniu imprezy, Kołu Gospodyń Wiejskich w Lubczy za przygotowanie wspaniałych posiłków dla zawodników oraz ks. dziekanowi Markowi Kuzakowi za udostępnienie miejsca do rozegrania konkurencji.

W trakcie tego wydarzenia można było również przekazać datek na leczenie chorej Marysi z Kowalowej.

Organizatorami zawodów byli burmistrz Ryglic Paweł Augustyn, Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach, OSP Lubcza, ZOP ZOSP RP w Tarnowie, sołtys i rada sołecka Lubczy oraz KGW w Lubczy. Impreza objęta była również patronatem honorowym Witolda Kozłowskiego Marszałka Województwa Małopolskiego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Zawody Sikawek Konnych, Lubcza, 4.09.2022 r.

Skip to content